Ciężarki do ćwiczeń (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Gryfy-i-obciazenia_Hantle-967.html) to najbardziej elastyczny i skuteczny sprzęt fitness, jaki można sobie wyobrazić. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym. W naszym poradniku zakupowym jasno informujemy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Możesz kupić tanią parę ciężarków do ćwiczeń  w różnych sklepach internetowych. Zaleca się jednak tutaj dużą ostrożność: rynek sprzętu fitness jest prawie zalewany śmieciami. Tanie ciężarki z Dalekiego Wschodu szybko rdzewieją i czasami mają ostre krawędzie, o które można się skaleczyć. Staje się wręcz niebezpieczne, jeśli zapięcia nie są dostatecznie napięte i trzeba się obawiać, że krążki zsuną się z drążka przy każdym ćwiczeniu.

Poniższy artykuł jest skierowany przede wszystkim do początkujących, którzy chcą zdobyć swoją pierwszą parę ciężarków do ćwiczeń. Szczegółowo wyjaśnimy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie ciężarków do ćwiczeń. Na koniec otrzymasz rekomendację zakupu. Polecamy tylko produkty, które sami kupiliśmy, dokładnie przetestowaliśmy i uznaliśmy za dobre.

Ile potrzebujesz wagi?

Orientacja: w większości siłowni można znaleźć ciężarki do ćwiczeń o maksymalnej wadze 40 lub 50 kg na jeden hantel. Jednak absolutna większość sportowców nie osiąga tego limitu nawet po latach. Jeśli dopiero zaczynasz trenować i po prostu chcesz kupić swój pierwszy zestaw hantli, możesz układać o wiele głębiej.

Jednocześnie ciężarki do ćwiczeń też nie powinny być zbyt lekkie. Ponieważ aby skutecznie budować mięśnie, musisz trenować z dużymi, systematycznie zwiększającymi się ciężarami. Nie ma innego wyjścia.

Początkujący: Jeśli dopiero zaczynasz trening siłowy, wystarczą dwa ciężarki do ćwiczeń o wadze 20 kg każdy. Jeśli po kilku miesiącach intensywnego treningu potrzebujesz nowego wyzwania, bez problemu dokupisz dodatkowe obciążniki.

Zaawansowany: Czy chciałbyś trochę więcej wagi? Bardziej doświadczeni sportowcy mają lepszą opiekę przy wadze 2 x 30 kg. Dodatkowy zakup czterech obciążników 10 kg umożliwia trening z obciążeniem powyżej 40 kg na hantlę.

Materiał ciężarków do ćwiczeń


Zalecamy obciążniki żeliwne, ponieważ są solidne, kompaktowe i oferują najlepszy stosunek ceny do jakości. Jeśli są przechowywane w suchym miejscu, będą służyć przez całe życie. Jedyną rzeczą, która może skrócić ich żywotność, jest rdza.

Jeśli cenisz dobry wygląd, warto kupić chromowane żeliwo. Hantle powlekane chromem kosztują więcej, ale ładniej wyglądają. Poza tym mają te same właściwości, które zostały już opisane powyżej dla obciążników żeliwnych.